Pogajanja javni sektor

Obveščamo vas, da so predstavniki Vlade Republike Slovenije in vodje pogajalskih skupin reprezentativnih sindikatov javnega sektorja danes podpisali skupno izjavo o dosedanjem napredku v pogajanjih glede prenove plačnega sistema v javnem sektorju.

Jul 17, 2024 - 19:12
Jul 29, 2024 - 15:57
 467
Pogajanja javni sektor

Policijski sindikat Slovenije je soglašal s podpisom predmetne izjave izključno iz razloga, ker ta zgolj povzema pregled stanja v procesu pogajanj za prenovo plačnega sistema javnega sektorja na dan 11. 7. 2024 - brez kakršnih koli zavez ali posledic, saj naše  ključne zahteve še vedno niso ustrezno rešene.

Prenova plačnega sistema (če bo do tega prišlo) bo rezultat dolgotrajnih pogajanj, ki so se pred poletjem, na ravni delovnih skupin, začasno zaključila z uskladitvijo večine členov predloga Zakona o skupnih temeljih sistema plač v javnem sektorju (ZSTSPJS). Ključne točke predmetne izjave vključujejo dogovorjene vsebine:

  1. Nova plačna lestvica: Nova plačna lestvica bo začela veljati 1. januarja 2025. Dogovorjena je bila metoda prehoda obstoječih plačnih razredov v novo lestvico, s čimer se zagotavlja, da ob uveljavitvi plačnega sistema noben javni uslužbenec ne bo prejel osnovne plače, nižje od minimalne plače.
  2. Prehodno obdobje: Dogovor določa načine in roke za izplačilo višjih plač iz naslova prehoda na novo plačno lestvico. Izplačila bodo razdeljena v več obrokih od leta 2025 do 2028 (pri čemer bo večini javnih uslužbencev polni znesek izplačan že do konca leta 2026).
  3. Usklajevanje plačnih razredov v prehodnem obdobju: V prehodnem obdobju do leta 2029 bodo vrednosti plačnih razredov usklajevane glede na rast cen življenjskih potrebščin, pod pogoji, ki so različni za usklajevanje v letu 2026, 2027 in 2028.
  4. Letno usklajevanje - sistemsko: Po letu 2029 bodo vsako leto bodo izvedena pogajanja o uskladitvi vrednosti plačnih razredov. Če pogajanja ne bodo uspešna, se bodo vrednosti samodejno uskladile v višini 80 % rasti cen življenjskih potrebščin, kot jih določa Statistični urad Republike Slovenije.
  5. Kolektivna pogodba za javni sektor: Dogovor o sklepanju in veljavnosti nove Kolektivne pogodbe za javni sektor je bil v veliki meri usklajen, z nekaj izjemami, ki bodo še naprej predmet pogajanj. Ostala vsebina kolektivne pogodbe bo še predmet nadaljnjih pogajanj.

Nerešene zahteve Policijskega sindikata Slovenije

Pomembno je poudariti, da nobena izmed ključnih zahtev Policijskega sindikata Slovenije še ni bila rešena. Vsa odprta vprašanja so zavedena v skupni izjavi in bodo jeseni predmet nadaljnjih pogajanj. Ključne nerešene zadeve so:

  • Dodatki za prepovedi in omejitve: Ti dodatki so namenjeni nadomestilu za posebne prepovedi in omejitve, ki veljajo za policiste in uslužbence policije. Dodatki za prepovedi in omejitve morajo biti ustrezno ovrednoteni v KPJS in vključeni v plačni sistem.
  • Vrednotenje delovnih mest policistov in uslužbencev policije ter podpornih služb: Potrebno je ustrezno vrednotenje delovnih mest policistov, policijskih uslužbencev ter uslužbencev drugih podpornih služb, ki so ključne za nemoteno delovanje policije.
  • Vzpostavitev lastnega plačnega stebra javnega reda in varnosti: Zahtevana je vzpostavitev ločenega plačnega stebra za policiste, ki bi upošteval specifike njihovega dela, vse to upoštevaje odločbe Ustavnega sodišča, ki je jasno navedlo, da policisti nismo primerljivi z nikomer v državnih organih. V ta steber bi bila lahko umeščena tudi delovna mesta policijskih uslužbencev v plačni skupini J.

Medtem ko je bil dosežen napredek o splošnih vprašanjih plačnega sistema, pa specifične zahteve, ki jih je izpostavil Policijski sindikat Slovenije, ostajajo odprte. Pri tem je potrebno poudariti, da vse naše zahteve temeljijo na strokovnih in pravnih argumentih, podkrepljenih z odločitvami Ustavnega sodišča in s pričakovanjem spoštovanja ustavne ureditve in načel pravne države. Vladna stran se rešitvam teh vprašanj zaenkrat izogiba brez resnih in tehtnih argumentov,  a predlogov zaenkrat vsaj ne zavrača. Skrbi nas, da nekatera dejanja vlade nakazujejo, da strokovnost, merila in kriteriji za vrednotenje delovnih mest ter spoštovanje odločb Ustavnega sodišča, ne bodo prioriteta pri reformi plačnega sistema.

Pogajanja o zahtevah Policijskega sindikata Slovenije, katerih rešitev bo ključnega pomena za dokončno opredelitev do pristopa k morebitnemu dogovoru, ki bo moral nasloviti tudi pošteno vrednotenje delovnih mest policistov in strokovno tehničnih sodelavcev, se bodo nadaljevala v mesecu septembru.

Če bo Vlada še naprej ignorirala utemeljene zahteve Policijskega sindikata Slovenije, pa je jeseni konflikt neizbežen! 

O nadaljevanju pogajanj vas bomo sproti obveščali.