Pogajanja JS - poziv predsedniku Vlade RS
Policijski sindikat Slovenije je na Predsednika Vlade RS, g. dr. Roberta Goloba v zvezi pogajanj v javnem sektorju naslovil poziv.
Spoštovani g. dr. Robert Golob,
kot vam je znano, smo sindikati in Vlada RS dne 13. 10. 2022 podpisali Dogovor o ukrepih na področju plač in drugih stroškov dela v javnem sektorju za leti 2022 in 2023 (Uradni list RS 136-3304/2022). Pri tem smo se v 6. točki poenotili, da je ključni del tega dogovora tudi usklajevanje sistemskih sprememb plačnega sistema javnega sektorja in odprava nesorazmerij v osnovnih plačah, ki so nastale po 3. 12. 2018.
Dolžni smo vas opozoriti, da se v trenutnih pogajanjih navedena točka dogovora ne izvaja na zakonit in strokoven način. Namreč lažno prikazovanje dejstev, prikrivanje dejanskega stanja, zamolčanje pomembnih podatkov in druge podobne »zvijače«, ki se jih poslužuje vladna pogajalska skupina, predstavljajo grob poseg v pravico do kolektivnih ukrepov (in v upravičenje do kolektivnih pogajanj)[1]. Takšna ravnanja so preprosto zloraba pravice do pogajanj z namenom, da se preslepi socialne partnerje (konkretno PSS) in namerno oškoduje njegovo članstvo. To po našem mnenju predstavlja kršitev 28. člena Listine EU o temeljnih pravicah in 11. člena EKČP ter nespoštovanje 3.a člena Ustave Republike Slovenije.
Menimo, da se vlada na zgoraj opisan način »trudi«, da bi nekaterim (njej všečnim) poklicnim skupina zagotovila »neupravičeno obogatitev« ali politično nagrado, na račun drugih poklicnih skupin. Takšno delovanje vlade je v samem nasprotju z njenimi zakonskimi obveznostmi in predstavlja tudi resno kršitev zakona, ki ureja delo vlade. Vlada mora delovati v skladu z ustavo, z zakoni in z drugimi splošnimi akti, kar velja tudi v pogajanjih s socialnimi partnerji, še posebno kadar upravlja z javnimi sredstvi kot je oblikovanje plačnih politik, zato vsakršno drugačno delovanje vlade ni dopustno.
Ponovno opozarjamo, da vaša ravnanja kršijo pravico do kolektivnih ukrepov (in upravičenje do kolektivnih pogajanj), ker so protipravna, nestrokovna, pristranska in zlonamerna. Zato vas pozivamo, da pogajanja nadaljujete v skladu z mednarodnimi akti, zakoni in drugimi splošnimi akti oziroma ustavnopravno dopustno tako, da nemudoma opustite dosedanje uveljavljanje (parcialnih) političnih interesov in se posvetite oblikovanju plačne politike javnega sektorja na zakonit, strokoven in ustavnopraven način.
V kolikor ne boste sledili tem pozivom bomo vaša ravnanja smatrali kot protipraven poseg v pravico do kolektivnih ukrepov (kolektivnih pogajanj) z namenom, da policistke in policiste postavite v neenakopraven in slabši položaj. Takšno ravnanje Vlade bo pod vprašaj postavilo tudi ustavnost njenega delovanja, obenem pa bo nam narekovalo ostrejši sindikalni in tudi pravni odziv.
Znano vam je, da je Ustavno sodišče RS v delni odločbi št. U-I-809/21-13 z dne 23. 6. 2022, v tč. 59[2], zelo neposredno in jasno zapisalo, da policisti niso primerljivi z uradniki in to dejstvo tudi v več drugih točkah podprlo z ustreznimi dokazi. Ugotovitve Ustavnega sodišča RS imajo težo pravnih dejstev, zato ste edini predsednik Vlade RS, ki pri oblikovanju sistemskih sprememb plačnega sistema in odpravi plačnih nesorazmerij, ne upošteva pravnih dejstev Ustavnega sodišča RS. Namreč tudi pri oblikovanju plačne politike morajo pri odločitvah vlade prevladovati pravna dejstva, strokovna izhodišča in politična nepristranskost oziroma ne smejo prevladovati politikantski interesi, ker je le tako lahko zagotovljena pravnost in ustavnost delovanja Vlade RS in države kot takšne.
Spoštovani g. dr. Robert Golob,
ker ste v prvi vrsti prav vi odgovorni za legitimno in zakonito delovanje vlade pričakujemo, da se s konkretnim stanjem vladne obravnave nosilnega subjekta za zagotavljanje notranje varnosti osebno in podrobno seznanite ter nam osebno odgovorite kako mislite reševati trenutno stanje, ki že na kratek rok vodi v razgradnjo notranje varnostnega sistema Republike Slovenije. Morebitno posredovanje dopisa resornim ministrstvom (ki so del problema) in posredovanje njihovih odgovorov bomo razumeli kot vaše izogibanje odgovornosti za poslabšanje varnosti prebivalcev Republike Slovenije oziroma da vas varnost prebivalcev Republike Slovenije v trenutnih varnostnih razmerah ne zanima, kar je izrazito nedržavotvorno.
Ne glede na navedeno, v tem trenutku še vedno verjamemo, da si ne boste dovolili, da bomo v naslednjih letih prav vas oziroma »vaše ime« uporabljali kot sinonim za razgradnjo notranje-varnostnega sistema in za poslabšanje varnostnih razmer v Republiki Sloveniji.
S spoštovanjem,
Marko Jakac
podpredsednik
---------------------------------------------------
[1] Listina Evropske unije o temeljnih pravicah, Solidarnost, Člen 28 - Pravica do kolektivnih pogajanj in ukrepov: Delavci in delodajalci ali njihove organizacije imajo v skladu s pravom Unije ter nacionalnimi zakonodajami in običaji pravico pogajati se in sklepati kolektivne pogodbe na ustreznih ravneh, v primeru nasprotja interesov pa do kolektivnih ukrepov za obrambo svojih interesov, vključno s stavko.
[2] 59. Ustavno sodišče je že sprejelo stališče, da je položaj delavcev policije objektivno drugačen od položaja zaposlenih v drugih državnih organih.55 Policija skrbi za varnost posameznikov in skupnosti. Pri tem uporablja pristojnosti, ki lahko zelo intenzivno posegajo v človekove pravice in temeljne svoboščine posameznika (monopol fizične prisile). Morebitna zloraba pristojnosti ima lahko nepopravljive posledice za telesno in duševno integriteto posameznikov. Drugi uradniki opravljajo najrazličnejše javne naloge, vendar je vsem skupno to, da ne razpolagajo s sredstvi za izvajanje fizične prisile. Zloraba njihovih pristojnosti posamezniku lahko povzroči negativne posledice, vendar se te ne morejo primerjati z intenzivnostjo posledic, ki jih lahko povzroči zloraba sredstev fizične prisile.