Ogrevanje delovnih prostorov v organih državne uprave – poziv Vladi Republike Slovenije in Ministrstvu za notranje zadeve

Policijski sindikat Slovenije je Vlado Republike Slovenije in na Ministrstvo za notranje zadeve vv zvezi ogrevanja delovnih prostorov v organih državne upravne naslovil poziv.

Nov 22, 2024 - 13:55
 141
Ogrevanje delovnih prostorov v organih državne uprave – poziv Vladi Republike Slovenije in Ministrstvu za notranje zadeve

S strani zaposlenih na Ministrstvu za notranje zadeve, ki opravljajo delo v delovnih prostorih na Litostrojski cesti 54, Ljubljana, smo bili obveščeni o neustreznih delovnih pogojih, ki se nanašajo na temperaturo v delovnih prostorih ministrstva, saj le ta v prostoru ne znaša niti 19 stopinj Celzija, ponekod celo manj (16-17 stopinj Celzija, kot izhaja iz slik v prilogi)! 

Uvodoma poudarjamo, da  je področje zagotavljanje varnosti in zdravja delavcev na delovnih mestih urejeno z Zakonom o varnosti in zdravju pri delu (Uradni list RS, št. 43/11, v nadaljevanju: ZVZD-1) in Pravilnikom o zahtevah za zagotavljanje varnosti in zdravja delavcev na delovnih mestih (Uradni list RS, št. 89/99, 39/05 in 43/11; v nadaljevanju: Pravilnik). Pravilnik v prvem odstavku 25. člena določa, da mora delodajalec zagotoviti, da temperatura zraka v delovnih prostorih med delovnim časom ustreza fiziološkim potrebam delavcev glede na naravo dela in fizične obremenitve delavcev pri delu, razen v hladilnicah, kjer upošteva kriterije za delo v mrazu. Nadalje v drugem odstavku zadevnega člena določa, da mora delodajalec za izpolnjevanje teh zahtev upoštevati določila slovenskih standardov za toplotno udobje. 

Skladno s četrtim odstavkom 37. člena Pravilnika temperatura tal delovnih prostorov ne sme biti nižja od 19 °C in ne višja od 29 °C. Najnižje dopustne temperature, ki bi jo moral zagotavljati delodajalec v delovnem prostorih, Pravilnik sicer ne določa. Kot rečeno, pa določa, da se pri zagotavljanju ustrezne temperature zraka v delovnih prostorih upoštevajo standardi za toplotno udobje, pri čemer temperatura tal delovnih prostorov ne sme biti nižja od 19 °C. 

Kot smo seznanjeni, je Vlada RS s sklepom št. 36000-4/2022/2 z dne 8.7.2022, brez posvetovanja s sindikati (kar je sicer obveza, ki izhaja iz 13. člena ZVZD-1!) sprejela priporočila za učinkovito rabo energije in večjo rabo obnovljivih virov energije v svojih stavbah. Iz sklepa pod točko 1 izhaja, da morajo upravljavci za stavbe in dele stavb, pri katerih je bil narejen energetski pregled, pridobljena energetska izkaznica ali kakšen drug projekt, v okviru katerega so bili identificirani primerni ukrepi glede povečanja energetske učinkovitosti in so v skladu z Uredbo o razvrščanju objektov (Uradni list RS, št. 37/18 in 199/21 – GZ-1) klasificirane in opredeljene kot CC-SI 122 poslovne in upravne stavbe ter z uporabno površino večjo od 250 m2, pripraviti izvedbeni načrt ukrepov, s katerimi bodo v letošnjem letu (torej letu 2022) zmanjšali letno normirano rabo energije na posameznega upravljavca za vsaj 3 %.  V namen zagotovitve tega, kot izhaja iz 8. točke zadevnega sklepa, se prostori v organih državne uprave  ne ogrevajo na višjo temperaturo zraka, kot je +20 °C, razen v posebnih primerih, kjer po presoji upravljavca stavbe ni mogoče zagotoviti navedenih zahtev zaradi utemeljenih razlogov. 

Izhajajoč iz priloge 1 (dejanska temperatura v prostorih na Litostrojski cesti 54), kjer je temperatura v prostorih dejansko nižja od zakonsko dopustne temperature tal, ki naj ni znašala min. 19 stopinj Celzija ter povrh tega niti ni sorazmerno prilagojena toplotnemu udobju glede na naravo dela zaposlenih, tako MNZ, predvsem pa Vlado RS, pozivamo k preklicu uporabe izdanega sklepa, pri čemer tudi iz sklepa izhaja, da se ta nanaša na ukrepe,  s katerimi bodo v letošnjem letu (torej v letu 2022) zmanjšali letno normirano rabo energije na posameznega upravljavca za vsaj 3 %, zato po našem mnenju ministrstva oziroma upravljalci stavb k uporabi tega sklepa niti ne bi smeli biti več zavezani. 

Poleg navedenega je treba tudi upoštevati, da je do spornega sklepa Vlade RS prišlo v času energetske krize, ko so se stroški za energente in s tem za ogrevanje močno povišali, vendar so se cene energentov medtem že močno znižale. V zadnjem četrtletju 2024 so cene energentov že ponovno na nivoju cen v letu 2021, zato ni nobenega utemeljenega razloga več, da bi nadaljevali z varčevanjem pri ogrevanju in  sledenju priporočil iz sklepa Vlade RS št. 36000-4/2022/2 z dne 8.7.2022. 

Upoštevaje vse navedeno Vlado Republike Slovenije pozivamo, da predmetni sklep nemudoma prekliče, MNZ pa, da nemudoma zagotovi ustrezne delovne pogoje, ki bodo sledila standardom za toplotno udobje. Pri tem je potrebno upoštevati dejstvo, da se delo večinoma izvaja sede v pisarnah, pri čemer bi morala biti zagotovljena temperatura prostora (glede na zakonsko določeno min.  temperaturo tal) višja od 20 stopinj Celzija. To pomeni, da bi bilo potrebno zagotoviti možnost ogrevanja zraka najmanj med 21-23 stopinjami Celzija.  

Prosimo vas za čim prejšnji odziv.