Predlog Zakona o spremembah in dopolnitvah ZODPol - stališče PSS
Policijski sindikat Slovenije je na Ministrstvo za notranje zadeve in Policijo podal celovito stališče do predloga sprememb in dopolnitev ZODPol, ki smo ga prejeli v mnenje.

Spoštovane članice in člani,
Policijski sindikat Slovenije je na Ministrstvo za notranje zadeve in Policijo podal celovito stališče do predloga sprememb in dopolnitev ZODPol, ki smo ga prejeli v mnenje. V nadaljevanju podajamo povzete ključne vsebinske poudarke, ki so predmet naše utemeljene kritike in nasprotovanja (celotni predlog dopolnitev in sprememb v prilogi).
Pripombe PSS na predlagane spremembe in dopolnitve:
- Neomejena pooblastila uradnikom MNZ: predlog omogoča neomejen dostop uradnikov direktorata MNZ do vseh prostorov in gradiv Policije, tudi tajnih. To pomeni tveganje za nezakonit vpogled v predkazenske postopke, možnost političnih zlorab ter kršitev zasebnosti in pravne varnosti zaposlenih.
- Politizacija in razvrednotenje vodstvenih funkcij: predlog niža pogoje za zasedbo ključnih vodilnih mest v policiji, omogoča kandidature brez konkretnih vodilnih izkušenj in izven sistema. Takšno kadrovanje ogroža strokovnost in neodvisnost vodstva Policije.
- Položaj zaposlenih ob ponovni zaposlitvi: nejasna določitev pravic ob ponovni zaposlitvi nekdanjih policistov, ki se vračajo v Policijo.
- Razširitev razlogov za izgubo zaposlitve brez povezave s službo: predvidena širitev na vsa kazniva dejanja brez povezave z opravljanjem službe pomeni nesorazmeren poseg v pravice policistov (in brez kompenzacij v smislu višjega ovrednotenja njihovega dela).
- Enostranski posegi v kolektivne pravice in delovni čas: predlog omogoča, da se prisotnost policistov na določenem kraju ne šteje več v delovni čas in dopušča zamikanje dnevnega počitka, kar je v nasprotju s kolektivnimi pogodbami in pravom EU.
- Neustrezna ureditev statusa ob zdravstveni nezmožnosti: sprememba sicer omogoča večjo fleksibilnost glede omejitev pooblastil zaradi zdravstvenega stanja, a vsebuje nejasne formulacije, ki lahko vodijo v arbitrarnost in pravno negotovost.
- Pravno sporen prenos policijskih pooblastil v druge organe: predlog omogoča izvajanje policijskih pooblastil tudi zunaj Policije, v drugih državnih organih, kar je v nasprotju z zakonodajo in ogroža jasnost organizacije policijskega dela.
- Nezdružljivo omejevanje počitka in izčrpavanje zaposlenih: predlog dopušča zamik dnevnega počitka in povečevanje obremenitev brez kompenzacije, kar ruši standarde varnosti in zdravja pri delu ter nasprotuje evropskim direktivam.
- Omejevanje podeljevanja orožja ob upokojitvi: prepoved podeljevanja službenega orožja ob upokojitvi je simbolno in dejansko nerazumna ter brez tehtnih razlogov.
- Obdobno preverjanje strokovnega in psihofizičnega znanja policistov: predlagano triletno preverjanje strokovne in psihofizične usposobljenosti za vse policiste je organizacijsko neučinkovito, stroškovno intenzivno in nesorazmerno glede na dejanske potrebe.
V nadaljevanju pa smo podali še lastne predloge, za katere smatramo, da jih je smiselno vključiti v ZODPol:
- Ustrezna ureditev pravice do dodatnega pokojninskega zavarovanja – sistemsko priznanje posebnosti policijskega poklica.
- Nagrada za delo in odpravnina ob upokojitvi – ustrezna ureditev kot del spoštljivega odnosa do dolgoletne službe.
- Program ohranjanja telesne pripravljenosti – s pravico do delnega nadomestila stroškov za vključene v prostovoljni program.
- Povečane obremenitve in nevarnosti pripadnikov Specialne enote – zaradi izpostavljenosti, nevarnosti in posebnih pogojev dela.
- Napredovanja ob premeščanju na zahtevnejše delovno mesto – zagotovitev pravičnega in motivacijskega plačila z imenovanjem v ustrezno stopnjo naziva in pridobitvijo najmanj enega PR.
- Pravna pomoč za policiste – celovita zaščita s pravico do kritja stroškov v sodnih postopkih, povezanih z delom.
- Dodatno plačilo v času posebnih obremenitev – možnost povišanja plače v primeru vključitve v sistem zaščite in reševanja.
- Višji odmerni odstotek pri upokojitvi – dodatni 3 % za vsako desetletje dela na posebej zahtevnem delovnem mestu.
- Obvezno nezgodno zavarovanje – z določenimi minimalnimi zneski kritja za primere poškodb, smrti ali začasne izgube delovne zmožnosti.
- Možnost podaljšanja najema službenih stanovanj ob upokojitvi – razširitev kroga upravičencev.
- Snemanje policistov in postopkov – prepoved snemanja, če to ovira delo ali ogroža varnost, ter prepoved zlonamerne objave posnetkov.
- Nazivi v Policiji: izvzetje iz omejitev glede števila nazivov – zaradi organizacijskih posebnosti in zagotavljanja napredovanja v stroki.
V PSS smo predlagatelja zakona pozvali, naj spornih rešitev ne uveljavlja brez soglasja s sindikati in naj konstruktivno obravnava tudi dodatne predloge, ki jih predlagamo z namenom izboljšanja delovnih pogojev, varnosti ter pravičnega vrednotenja policijskega dela - v nasprotnem primeru bomo primorani uporabiti vse sindikalne in pravne instrumente za zaščito pravic zaposlenih!
Rok Cvetko PREDSEDNIK