Vstop R Hrvaške v schengensko območje, delovna podskupina – obvestilo

Obveščamo vas, da se je predstavnik Policijskega sindikata Slovenije 25. 11. 2022 udeležil prvega sestanka delovne podskupine za pripravo predloga organizacijske strukture in kadrovske prilagoditve delovanja policije po vstopu Republike Hrvaške v schengensko območje. Odločitve vodstva policije bodo namreč imele neposreden vpliv na več kot 1.500 uslužbencev policije. Tudi zato je pomembno, da se stališča, pripombe in opozorila članov te delovne podskupine v čim večji meri uskladi, da bi jih lahko vodstvo policije kasneje upoštevalo pri oblikovanju končnih odločitev.

Nov 27, 2022 - 20:21
 722
Vstop R Hrvaške v schengensko območje, delovna podskupina – obvestilo

Na sestanku so predstavniki vodstva policije predstavili stališča glede ukinitve mejnih policijskih postaj in mejne kontrole, lokacij PPIU, razporeditve policistov NDM in razmerja med popolnitvijo schengenskih in ne-schengenskih policijskih enot (zgolj s številkami, brez imen). Predstavljena je bila tudi okvirna časovnica za izvedbo določenih ukrepov ter način premeščanja zaposlenih. V tem delu izvajanja je ključna informacija, da se bo že s 1. 1. 2023 uslužbence policije iz ukinjenih enot, na podlagi 67. člena ZODPol, za obdobje šestih mesecev, začasno napotilo na predvidene ciljne enote (PPIU, območne PP (SIU), druge območne PP…). V pripravi je tudi predlog za šolanje oz. za pridobitev ustrezne višješolske izobrazbe za policiste NDM, katere naj bi delodajalec na šolanje pričel napotovati s 1. 10. 2023. 

Predstavnik Policijskega sindikata Slovenije je vse prisotne opozoril, da je nujno zapisniško vodenje takšnega sestanka (do sedaj delodajalec sploh ni vodil zapisnikov!), za pravično premeščanje uslužbencev policije pa bi bilo potrebno pridobiti rezultate ankete, nato pa premestitve izvesti upoštevaje izražene želje zaposlenih in na podlagi meril in kriterijev za premeščanje (kot jih že določa Kolektivna pogodba za negospodarske dejavnosti - KPND), ki morajo biti dovolj objektivni, da se prepreči »domače« kadrovanje po klientelističnih, nepotističnih ali drugih nesprejemljivih  »kanalih«. Svoja stališča, ki so bila v pretežnem delu precej drugačna od stališč vodstva policije, so podali tudi predstavniki iz policijskih uprav. 

V Policijskem sindikatu Slovenije ugotavljamo, da na področju organizacijske strukture in kadrovske prilagoditve delovanja policije po vstopu Republike Hrvaške v schengensko območje vlada precejšnja zmeda in neusklajenost že na ravni vodstva Policije. Izkazalo pa se je tudi, da tudi policijske uprave o namerah vodstva policije niso oz. so zelo površno seznanjene. Pri »igranju« z usodami več kot 1.500 zaposlenih, takšno ravnanje lahko mirno ocenimo kot nesprejemljivo. Tudi zato pričakujemo, da se bodo potrebni ukrepi izvedli postopno in premišljeno, predvsem pa zakonito in transparentno za slehernega uslužbenca. Stališče Policijskega sindikata Slovenije je jasno – nasprotujemo izvedbi kakršnih koli nepremišljenih in preuranjenih aktivnosti, ki bi lahko privedle do množičnega nezadovoljstva uslužbencev in povzročile predčasne odhode iz vrst policije. Za brezglavo hitenje namreč ni prav nobene potrebe in odgovorni to dobro vedo!  

V Policijskem sindikatu Slovenije bomo intenzivno spremljali dogajanje na področju organizacijske in kadrovske prilagoditve delovanja policije po vstopu Republike Hrvaške v schengensko območje, ter vas o novostih sproti obveščali.