Premalo izplačani stroški prevoza na delo in iz dela – poziv delodajalcu in obvestilo članstvu

V Policijskem sindikatu Slovenije smo seznanjeni s primerom nepravilnega povračila stroškov prevoza na delo in iz dela za javnega uslužbenca (v nadaljevanju: potnih stroškov), zaposlenega v MNZ, Policiji, ki je v obdobju od leta 2021 dalje za polno mesečno prisotnost na delu prejel nižje izplačilo stroškov prevoza na delo in iz dela, kot bi mu sicer pripadali na podlagi Aneksa h Kolektivni pogodbi za negospodarske dejavnosti (Ur. List RS št. 88/21; v nadaljevanju Aneks h KPND).

Sep 6, 2024 - 11:12
 164
Premalo izplačani stroški prevoza na delo in iz dela – poziv delodajalcu in obvestilo članstvu

Na podlagi prvega odstavka 5. člena Aneksa h KPND pripada javnemu uslužbencu povračilo stroškov prevoza na delo in iz dela glede na razdaljo od naslova stalnega ali začasnega bivališča oziroma naslova, s katerega se javni uslužbenec dejansko vozi na delo, do naslova, kjer javni uslužbenec opravlja delo, po najkrajši varni poti, če ta razdalja upoštevaje tudi pešpoti, znaša več kot 2 kilometra, pri čemer se za povračilo potnih stroškov prizna kilometrina v višini 10% cene neosvinčenega motornega bencina – 95 oktanov za vsak polni kilometer razdalje, vendar ne manj kot 30 evrov. 

Upravičenost do povračila stroškov prevoza na delo in iz dela v obliki kilometrine v znesku najmanj 30 eur, ob predpostavki polne mesečne prisotnosti javnega uslužbenca na delu dodatno izhaja tudi iz pojasnila Ministrstva za javno upravo (dokument št. 0100-299/2021/8 z dne 30.6.2021). Iz navedenega pojasnila namreč jasno izhaja, da je javni uslužbenec, ki bi mu sicer za polno mesečno prisotnost na delu pripadalo povračilo stroškov prevoza na delo in iz dela v obliki kilometrine v znesku, ki je nižji od 30 eur, v skladu z drugim odstavkom Aneksa h KPND dejansko upravičen do povračila stroškov prevoza na delo in iz dela v obliki kilometrine v znesku 30 eur. 

Upoštevajoč torej določbo 5. člena Aneksa h KPND in tolmačenje zadevne določbe Aneksa h KPND s strani MJU, javni uslužbenec,  ob dejansko polni mesečni prisotnosti na delu, ne sme prejeti povračila potnih stroškov v višini, ki je nižja od 30 eur. 

Član PSS, kateremu je MNZ izplačal nižje potne stroške, kot so mu glede na zakonske določbe pripadali, nas je tudi seznanil, da je delodajalec v njegovi zahtevi za odpravo kršitev pravic iz delovnega razmerja že izdal sklep (št. sklepa 1004-166/2024/6 (1501-06) z dne 26.7.2024) o upravičenosti do izplačila razlike glede premalo plačanih potnih stroškov (do višine 30 eur za polni delovni čas), skupaj z zakonsko zamudnimi obrestmi. 

Glede na navedeno PSS poziva Ministrstvo za notranje zadeve, da vsem javnim uslužbencem, ki so jim bili v obdobju od sprejetja Aneksa h KPND (Ur.l.RS, št.88/21 z dne 3.6.2021) dalje izplačani potni stroški za polno mesečno prisotnost na delu v višini manj kot 30 EUR, povrne razliko med dejanskim izplačilom in upravičenostjo po Aneksu KPND od 3.6.2021 dalje, skupaj z zakonitimi zamudnimi obrestmi. 

Prav tako predlagamo vsem članicam in članom Policijskega sindikata, ki so za polno mesečno prisotnost na delu prejeli povračilo potnih stroškov v višini manj kot 30 eur, da za obdobje od datuma začetka veljavnosti Aneksa h KPND, torej od 3.6.2021 dalje oziroma za obdobje prenizkega izplačila po tem datumu, podajo zahtevke za odpravo kršitev pravic iz delovnega razmerja in zahtevajo izplačilo razlike med dejanskim izplačilom in izplačilom, do katerega so upravičeni skladno z Aneksom h KPND, skupaj z zakonitimi zamudnimi obrestmi.