Predlog skupnega kadrovskega načrta (SKN) organov državne uprave za leti 2025 in 2026 – mnenje

Policijski sindikat Slovenije je na Ministrstvo za javno upravo v zvezi Predloga skupnega kadrovskega načrta (SKN) organov državne uprave za leti 2025 in 2026 podal mnenje.

Avg 27, 2024 - 14:14
 167
Predlog skupnega kadrovskega načrta (SKN) organov državne uprave za leti 2025 in 2026 – mnenje

Z dopisom pod gornjo številko ste nas 14. 8. 2024 obvestili s Predlogom skupnega kadrovskega načrta (SKN) organov državne uprave za leti 2025 in 2026. S prejetim gradivom smo se seznanili in ga preučili. V predpisanem roku podajamo naslednje mnenje.

 

Zaradi nove »naloge Policije, ki jo je naložila vlada s sklepom z dne 6.6.2024 št. 16500-1/2024/2,

ki v 1. točki določa, da se helikopterska nujna medicinska pomoč ter medbolnišnični helikopterski prevozi in helikopterski prevozi otrok v inkubatorjih v skladu z Uredbo Komisije (EU) št. 965/2012 dolgoročno izvajajo kot državna aktivnost z zrakoplovi Policije« pričakujemo, da se bo načrt dovoljenih zaposlitev v Policiji povečal za 28 delovnih mest, skladno s predlogom Policije oz. Ministrstva za notranje zadeve.

 

Prav tako opozarjamo, da naše članstvo izpostavlja, da zaradi pomanjkanja kadra oz. prevelikega obsega nalog stalno opravlja povečan obseg dela in izjemno velik obseg nadurnega dela (v letu 2024 je bilo opravljenih skoraj 400.000 ur nadurnega dela), saj namesto rednega dela opravlja še dodatne naloge iz razlogov kadrovskega primanjkljaja glede na obseg zakonsko določenih nalog. Pri tem opozarjamo, da je skladno z določbo prvega odstavka 146. člena ZDR-1, po katerem se nadurno delo po 144. členu ZDR-1 (ki določa le izjemne primere, v katerih je odreditev dela preko polnega delovnega časa dopustna) ne sme uvesti, če je možno z uvajanjem novih izmen ali z zaposlitvijo novih delavcev zagotoviti opravljanje dela v polnem delovnem času. Naši člani so že razporejeni na delo v neenakomerno razporejenem delovnem času in delajo v izmenah. Ker dodatnega kadra ni mogoče zagotoviti čez noč, saj je za zaposlitev treba najprej izpeljati postopek zaposlitve za kandidate za policiste in jih vključiti v šolanje, ki traja dve leti (prav tako je zaradi slabih delovnih pogojev in nekonkurenčnih - slabih plač – še posebej policistov začetnikov, kandidatov vse manj), predlagamo, da se najprej popolni primanjkljaj na področju kriminalistične policije oz. delovnih mest s potrebnim specifičnim znanjem, na katerih se ukvarjajo z razreševanjem nalog na področju računalniške kriminalitete, korupcije, družinskega nasilja in gospodarske kriminalitete, za katere se lahko kandidate usposobi na kriminalističnem tečaju. Predlagamo, da se v letu 2025 poveča kadrovski načrt za dodatnih 400 zaposlitev in v letu 2026 še za dodatnih 400 zaposlitev. Na podlagi navedenih zaposlitev bodo operativni policisti v patruljah, opazovalnih in policijskih okoliših, delno razbremenjeni in bodo lahko v večjem obsegu opravljali svoje redne naloge, saj se vse pogosteje dogaja, da morajo občani čakati tudi več ur na njihovo intervencijo. Prav tako člani poudarjajo, da vse več takih dogodkov samo evidentirajo, ne morejo pa se ukvarjati npr. z raziskavo kaznivih dejanj, saj so enostavno preveč obremenjeni in ni časa, da bi opravili temeljna policijska opravila.

 

Na podlagi varovanja pravic iz delovnega razmerja naših članic in članov, izražamo pričakovanje, da bo Vlada RS predlog Policije in Ministrstva za notranje zadeve za dodatnih 28 zaposlitev upoštevala, ter da bo skupaj s Policijo in Ministrstvom za notranje zadeve preučila predlog in sprejela takojšnje ukrepe za razbremenitev policistov z zaposlovanjem na specifičnih področjih dela, za katere je treba imeti posebna znanja za izvajanje policijskih pooblastil in vzpostavila pogoje, da bo poklic policista lahko postal bolj zanimiv za zaposlovanje.

 

Če Vlada RS meni, da povečanje zaposlitev v Policiji ni potrebno, naj v najkrajšem roku prekliče odločitev, da bo Policija izvaja helikopterske prevoze iz sklepa z dne 6.6.2024 št. 16500-1/2024/2. Prav tako naj v najkrajšem času v zakonodajni postopek vloži predloge sprememb zakonov, ki bodo določene policijske naloge prenesli na druge državne uradnike (npr. pravosodne policiste, carinike, veterinarje, vojake, idr.) in druge javne uslužbence (npr. socialne delavce, učitelje, komunalne delavce, idr.), da se policiste razbremeni in jim omogoči, da bodo lahko izvajali temeljne policijske nalog brez prekomernih obremenitev.

 

Menimo, da je treba upoštevati dejansko stanje in realnost razmer, ki kažejo na to, da s sedanjo kadrovsko politiko in sistemom nagrajevanj dela ne bo prišlo do izboljšanje situacije v bližnji prihodnosti. Policiji se nalaga vse več nalog, medtem ko se namenja vse manj sredstev za notranjo varnost države, zato je tudi pričakovano, da je zanimanja za zaposlitev v Policiji vse manj. Po informacijah, ki jih prejemamo od članstva, ki poroča o povečevanju obremenjenosti in izgorelosti pri opravljanju policijskih nalog vse kaže na to, da se bo brez nujno potrebnih (zakonsko predpisanih) ukrepov, ki so v neposredni domeni  Vlade in Državnega zbora RS, stanje v prihodnje še poslabšalo. Zato ocenjujemo, da Policijski sindikat Slovenije ne bo mogel več samo opozarjati na navedeno nedopustno stanje, temveč bo prisiljen s sindikalnimi ukrepi zaščititi svoje članstvo.

 

Predlagamo, da se Predlog skupnega kadrovskega načrta (SKN) organov državne uprave za leti 2025 in 2026 dopolni z mnenjem Policijskega sindikata Slovenije in da dopolnjenega predložite Vladi RS v sprejem. Prav tako predlagamo, da se to mnenje v vsakem primeru pošlje v Državni zbor RS kot priloga Predloga SKN, kot sestavni del obrazložitve Predloga sprememb proračuna RS za leto 2025 in Predloga proračuna RS za leto 2026 in obrazložitvijo Vlade RS o razlogih, zakaj je ali ni upoštevala mnenje Policijskega sindikata Slovenije. Prosimo, da nas s temi dokumenti seznanite.